Adventní čas - 4. zdobení duše

uklid podle feng shui

 

4. ADVENTNÍ ČAS - zdobení duše

 

Díky Masaru Emotovi a jeho výzkumu vody víme, že nejkrásnější krystaly tvoří voda nesoucí nápis Láska a Vděčnost. To jsou přesně ty emoce, které naši duši naplní těmi nejkrásnějšími pocity. Trochu odbočíme. Taky si někdy vzpomenete, jaké to bylo, když jste ještě byli malí a prožívali předvánoční čas? Pamatujete si tu zvláštní směsici pocitů tajemna a naprosté blaženosti? To veliké těšení, láskyplné oči vaší maminky a šibalský výraz vašeho tatínka? Ten pocit, když jste přišli z venku prokřehlí a sedli si společně k horkému čaji a vánočnímu cukroví? A ta úžasná atmosféra pospolitosti, když se sešla celá velká rodina a všude byla spousta rámusu a smíchu a hlavně bylo všude cítit spousta lásky?

A pak jsme dospívali a dospívali a všechny ty krásné pocity jsme někam odložili spolu se šaty, ze kterých jsme vyrostli. A dnes prožíváme stres (hlavně my ženy) – jak to všechno stihnu a jak to udělám, aby to bylo perfektní? Vypadá to, že jsme si nechali vnutit úplně nový obraz předvánočního času. Obraz plný shonu, neklidu a podrážděnosti, obraz slev, černých pátků, přejídání se, kvantity na úkor kvality, opíjení se, obraz nejhoršího materiálna. Vlak se řítí stále vyšší rychlostí a my nemůžeme vystoupit. Tak přehoďme výhybku a domluvme se. Užijme si letos Vánoce bez spousty zbytečných dárků. A zkusme k tomu vést i naše děti. Nemusíme je zahrnovat dárky, když je dokážeme zahrnout láskou. Vánoční dárky už dlouho fungují jako ukazatel míry výčitek našeho svědomí- nemám na tebe čas, ale mám pro tebe úžasný dárek!

Vánoce jsou přese všechno stále mystický čas a velmi silný moment roku. Zredukujme hmotné dárky jen na symbolické a čas, který ušetříme sháněním spousty nesmyslností, prožijme spolu. Povídejme si spolu, choďme spolu do kina, do divadla, na koncerty, buďme zkrátka víc spolu. Pokud se nám to podaří, pak právě v čase Vánoc budeme obdarováni skutečnými dary, které nejsou z hmotného světa, ale mají jednu obrovskou přednost- nepomíjí. A tak můžeme přijmout dar klidu v srdci, dar radosti z každého dne života tady na zemi, dar nekonečné dětské důvěry, že zázraky se dějí, dar lásky k veškerému stvoření, dar….

Mohli bychom teď pokračovat dlouho. Takových darů je pro každého z nás připraveno mnoho.

Přejeme vás z celého srdce, ať jste letos obdarováni alespoň jedním skutečným dárkem.

Přejeme vám krásné a šťastné Vánoce!