12. den: Koho bodají včely

Stačí nás 10% DEN 12: KOHO BODAJÍ VČELY

Na fenomén včely se vážou prakticky všechny oblasti života člověka. Skrze včelu můžeme pochopit, mnoho souvislostí v přírodních dějích, uvědomíme si závažnost biodiverzity, zvědomíme si principy přírodních zahrad, můžeme vidět mnoho analogií včelstva a člověka v komunikaci, prosociálních vztazích, fyzikálních jevech, ...

 

Je nám jasné, že každý z nás si nemůže pořídit včely. Co ale každý z nás udělat může, je zvědomit si jejich důležitost. Když se totiž informace dotkne vašeho srdce, nejen hlavy, dochází k moudrosti a tím k pozitivní změně.

Tak jdeme na to!

DNEŠNÍ CVIČENÍ JE JEDNODUCHÉ, ZATO ZÁSADNÍ 

Nechte na sebe působit následující informace včetně úryvku z knihy Anastasie od Vladimíra Megreho níže a zkuste přemýšlet, co vy sami můžete pozitivně změnit ve svém vztahu ke včelám.

Víte, že:

♡ Víte, že v minulých letech vyhynulo na světě 50 milionů včelstev.

♡ Víte, že včely jsou zodpovědné za existenci 78% veškeré potravy, kterou jíme? Pokud nevhodným chováním k přírodě (zejména v zemědělství) včely vyhubíme, do 3 let nebudeme mít co jíst.

V lidské krvi je zjištěno 24 stopových prvků, z nichž 22 je obsaženo ve včelích produktech.

♡ Včely za celý život nalétají více jak 57.000 km a navštíví asi 2 miliony květů. Už chápete proč se říká, pilná jako včelka?

♡ Naši předci věřili, že úmrtí včelaře se musí včelám oznámit, jinak zemřou. V historii lze dohledat několik svědectví.

Včela včelaří včelaře, to znamená, že jej vychovává. Včelař se skrze starost o včely stává klidnějším a pokornějším a radostnějším.

♡ Mezi včelstvem a lidským organismem je mnoho paralel. Například teplota lidské krve je stejná jako teplota, kterou vytváří celý úl.

♡ Víte, že med se dříve výhradně daroval? Naši předci věděli, že med je tak drahocenný, že jej penězi vůbec nelze zaplatit.

Pro seniory je med zdrojem jedinečné síly a revitalizace organismu.

V jantaru byly nalezeny konzervované včely, jejichž podoba se neliší od současné včely a jejichž stáří bylo datováno na 60 mil. let.


Včela byla kdysi posvátná, protože ukazovala člověku síly, které v něm působí.

 

NAŠE NÁMĚTY K TOMUTO CVIČENÍ:

  • Včely potřebují naši pomoc. Masivní používání chemických postřiků v zemědělství jim velmi ubližuje. Buďme tedy zodpovědní alespoň na našich zahrádkách a vyhněme se používání jedů. Prospějeme tím nejen včelám, ale i celému ekosystému zahrady a tedy i nám.
  • Víte, že by pomohlo i začít osazovat květinami naše okna a balkóny?
  • Vytvořte s dětmi krásnou rozkvetlou zahradu se včelkami. Jak se tohoto úkolu zhostíte je na vás. Budete vystřihovat květiny z časopisů a tvořit koláž, nebo budete rozpouštět vodovky na papíře? Pěstujme v dětech úctu ke včelám místo strachu z bodnutí, jak to často bývá.
  • Dejte si na zahradu alespoň 1 úl, pokud máte ty možnosti a cítíte, že by vás to mohlo bavit. 
  • A hlavně zahradu osaďte medonosnými rostlinami v co největším druhovém zastoupení. Poskytnete tak včelkám hojnost potravy a ony vám zase opylí stromy a keře (ale i jahody) tak, že budete překvapeni množstvím a kvalitou úrody. 
  • Máte včely? Udělejte si včelí vodu: Večer postavte před vchod do úlu džbán s vodou (hrdlo džbánu převažte gázou) a druhý den džbán odeberte a používejte jako vzácný lék. 
  • Včely na nás útočí, pouze pokud potřebuje něco v těle léčit nebo jsme naplněni agresivitou a negací. Zbavme se tedy všeho negativního v nás a nemusíme mít ze žihadla obavy. Více se dočtete níže v úryvku z knihy Anastasie. 

 

ÚRYVEK Z KNIHY ANASTASIE: KOHO BODAJÍ VČELY 

Anastasie řekla: "Přítomnost včel je nesmírně prospěšná. Právě ony nejefektivněji opylují všechny rostliny a zvyšují úrodnost, to ostatně velmi dobře víte. Nevíte možná to, že včely navíc otevírají svými sosáčky přesně ty kanálky v rostlinách, přes které se dostává dodatečná informace, odražená od planet. Informace, tak potřebná pro rostliny, a tedy i pro lidi."

"Ale přece budou bodat. Jakýpak to bude odpočinek na chalupě, když se člověk bude stále bát."

"Včely bodají jen v případě, že se k nim člověk sám chová agrasivně, ohání se, leká se, je velmi nepřátelsky vnitřně naladěn, a to nejen ve vztahu k včelám, ale jednoduše ke komukoliv. Cítí to, přesněji řečeno, nesnáší vyzařování jakýchkoliv temných citů. Dále muhou bodat do těch částí těla, které jsou spojeny s konkrétním nemocným vnitřním ogánem člověka, a také tam kde je roztržený ochranný obal nebo jsou jiné poruchy.

Víte jak efentivně léčí včely nemoc, které říkáte radikulitida, ale to zdaleka není všechno, co dokáží..."

Kniha Anastasia, Vladimír Megre, překlad Mgr. Valentýna Lymarenko-Novodarská, Vydání druhé, 2009

Odkaz, kde je možné knihy Anastasie zkoupit naleznete zde.

 

EBOOK STAČÍ NÁS 10%: ucelených 21 dní pro klid, zdraví a radost za 210 Kč

Toto cvičení je součástí 78 stránkového ebooku, který vás provede 21 denní výzvou pro zdraví, klid a radost, který si můžete koupit zde. Čekají vás, konstruktivní informace, praktická cvičení, videa, meditace a náměty na osobní rozvoj, které vám napomohou udržet si opravdový klid, radost a pevné zdraví. Metodiku pro vás sestavila lektorka Mgr. Irena Kovářová z centra osobního rozvoje Měsíčnice. 

Všechny techniky jsou chráněny autorskými právy školy Měsíčnice. Děkujeme, že načerpané informace používáte ke své osobní potřebě, k čemuž jsou určené, a nikoliv ke komerčním účelům. Měsíčnice je škola s vlastní, nadčasovou metodikou s téměř 30letou tradicí.