CELOPODNIKOVÁ DOVOLENÁ: Velice vám všem děkujeme za přízeň, v níže uvedených dnech budeme čerpat letní dovolenou. Můžete i nadále nakupovat, objednávky vyřídíme vždy první den po konci dovolené. DOVOLENÁ: 27. 07. - 11. 08. 2024 a 17. 08. - 25. 08. 2024

Březen v zahradě

březen v zahradě

Krásný den všem, také vám to neuvěřitelně utíká? Máme tady březen, sníh je dole, ptáčci už dva týdny přizpívávají jaro, a tak se zase pustíme do jarních zahradních prací.

  • V březnu především stříháme suché odkvetlé části podzimních trvalek a prokypřujeme a plejeme volná místa mezi jednotlivými trsy květin.
  • Po zimě nás čeká také spousta hrabání listí, které zůstalo spadané, stejně tak všech suchých zbytků rostlin z květinových záhonů.
  • Osazujeme skleník předpěstovanými saláty a kedlubnami a vyséváme ředkvičku (jen musíme dát pozor, abychom vybrali variantu vhodnou do skleníku). Koncem měsíce můžeme začít do skleníku vysévat i letničky, např. afrikány, cínie, salvie, krásenky apod.
  • Březen je měsícem, kdy je opravdu potřeba intenzivně se věnovat řezu malin, ostružin, rybízů, ale také ovocných stromů, jako jsou jabloně, hrušky, švestky, třešně či renklódy (meruňky a broskve prořezáváme po odplození v létě).
  • Březen je také nejvhodnější doba pro řez růží (platí pravidlo, že ten správný čas nastane, když zlatý déšť nasadí poupata).
  • V neposlední řadě přichází čas výsadeb a výsevů zeleniny na venkovní záhony. Zatím jen vhodných druhů (mrkev, petržel, ředkvička, cibule sazečka, cibule naťová). Záhony je dobré zakrýt netkanou textilií, která plně propouští světlo i vláhu, ale brání přístupu mrazu k rostlinám. Na netkanou textilii se můžeme spolehnout až do -5°C.
  • Do truhlíků vysazujeme muškáty, o které se budeme starat až do poloviny května doma. Můžeme použít mladé výhony z loňských muškátů, které vysazujeme přímo do substrátu pro muškáty nebo použijeme již zakořeněné sazeničky ze sadbovačů, které zakoupíme v běžném zahradnictví.
  • Nakonec ještě uděláme krásné jarní dekorace do oken a ke vchodu do domu.

 

Tip na březen

V březnu opravdu uděláme spoustu práce. A tak nesmíme zapomínat ani na sebe… Slavíme MDŽ a po pravdě řečeno, že to vůbec není nelogické. Březen je skutečně svým způsobem měsícem ženy. Svůj název měsíc dostal od břízy a mnozí už víte, že bříza je nejsilnější ženský strom. A právě v březnu nám může poskytnout to nejlepší pro ženy (i muže):

  1. Svou energii

Nezapomeňte, že je třeba nejprve strom požádat, a teprve, když dostaneme jeho svolení, tak můžeme přistoupit blíž, obejmout kmen a čerpat. A pak určitě bříze poděkujeme.

  1. Březovou šťávu

Velmi vzácná tekutina, doslova elixír mládí pro své jedinečné detoxikační účinky i obsah vitamínů a stopových prvků.

Někdo získává šťávu tak, že navrtává kmen, ale to strom oslabuje, tak my to rozhodně dělat nebudeme.

Vzácnou tekutinu získáme velmi jednoduše (a pro strom zcela šetrně) tím, že zkrátíme několik větviček, ty k sobě svážeme a celý svazek vsuneme do skleněné nádoby, kterou přivážeme k větvičkám. Pak už stačí vyčkat do druhého dne a obsah, který nakape do lahvičky, vypít.

 

A pokud k tomu sníte každý den sedm sedmikrásek, pak budete sedmikrásné a sedmikrásní a vaše přirozená imunita velmi posílí.

 

A kdo byste chtěl potěšit své blízké, můžete jim poslat pohlednici se zahradní tématikou. Na našem eshopu máme nové pohlednice s fotografiemi z našich zahrad.  

Tvorimesrdcem-ceske-pohlednice-10x15cm (26) Tvorimesrdcem-ceske-pohlednice-10x15cm (27) Tvorimesrdcem-ceske-pohlednice-10x15cm (28) Tvorimesrdcem-ceske-pohlednice-10x15cm (29)

 

Tvorimesrdcem-ceske-pohlednice-10x15cm (30) Tvorimesrdcem-ceske-pohlednice-10x15cm (31) 

 

 


Přejeme vám zdravý březen!