Duben v zahradě
DUBEN V ZAHRADĚ
Krásný den všem,
mám pocit, že to bylo včera, co jsem psala o měsíci březnu. Najednou tu máme duben.
Také jste si všimli, jak je čeština krásná a vícevrstevnatá ve svým sděleních? Jen v českém jazyce máme v názvech jednotlivých měsíců obsaženou důležitou charakteristiku konkrétního času. Duben je měsícem, kdy se probouzí do života duby.
Tak jako je bříza ženským stromem, tak dub je nositelem mužské energie. Je symbolem klidu a velké síly. Pokud potřebujete „zakořenit“, protože jste poněkud rozevlátí a rozkymácení, pak jděte do přírody, najděte silný zdravý dub, požádejte jej o energii a pokud pocítíte svolení stromu, přistupte k němu a obejměte jej (tak, jak už jsme zmiňovali minule v souvislosti s břízou).
A nyní už k tomu, jaké práce nás čekají v dubnu na zahradě.
- Pokračujeme ve výsadbách a výsevech do skleníku.
- Na venkovní záhony vyséváme mrkev, ředkvičku, petržel, červenou řepu, sázíme cibuli.
- Kedlubny a salát přikryjeme netkanou textilií.
- Kolem poloviny dubna sázíme brambory (jak praví české přísloví: „Na svatého Marka má být plná jamka.“)
- Dočišťujeme trvalkové záhony.
- Sečeme trávu.
- Letošní březen byl chladnější, a tak právě teď nastává správný čas pro řez růží, protože začíná nakvétat zlatý déšť jako jasný ukazatel nejvhodnějšího načasování řezu.
- Hojně v kuchyni využíváme planou zeleninu (kopřiva, bršlice, ptačinec žabinec, česnek medvědí, mladý jetel, listy pampelišek a řebříčku).
Trocha nasekaných mladých listů planých rostlin přidaných do salátů, polévek, na vařené brambory či rýži – v malých dávkách, avšak pravidelně – udělá moc dobře našemu tělu i naší peněžence, protože ušetříme za drahé multivitaminové preparáty, které navíc náš organismus nedokáže zpracovat a využít tak dobře, jako vitaminy a stopové prvky z bylinek.
- Na dezerty můžeme použít jedlé květy fialek, petrklíčů, sedmikrásek či macešek. Kromě toho, že takové dezerty opravdu lahodí oku, jsou opět přínosné pro naše zdraví. Víte, že fialka a polní maceška jsou přebornice v čištění krve?
- Velikonoce jsou za dveřmi. Udělejme si tedy pro radost velikonoční dekorace v bytě i na zahradě.
NÁŠ TIP:
Ráno si můžeme připravit posilující koupel ze tří lžic sušené dubové kůry (seženete i v lékárně) a dvou hrstí mladých výhonků smrků a borovic. Vše dáme do nekovové nádoby a zalijeme studenou vodou. Pak necháme směs louhovat nejlépe dvanáct hodin a večer dáme vařit. Necháme projít mírným varem asi pět minut a ještě deset minut necháme pod pokličkou odstát. Nálev scedíme přes plastové sítko do vany a dopustíme vodu.
Koupel si užíváme maximálně dvacet minut. Poté se nejlépe uložíme ke spánku. Ráno se budeme cítit jako znovuzrození.