Červenec v zahradě

ČERVENEC V ZAHRADĚ

Červenec je časem prázdnin a dovolených. Časem mnoha slavností a rodinných sešlostí u grilování. Sklizeň se stále zintenzivňuje a s tím souvisí i zpracování plodů našich zahrad na nejrůznější dobrůtky. Právě z těchto domácích produktů se stávají stále více oceňované dárky, takže si v létě můžeme do zásoby vyrobit třeba i většinu vánočních dárků. Když například na domácí jahodový džem vybereme zajímavou skleničku a zhotovíme vlastnoruční etiketu, pak to určitě ocení nejen naše babičky či tety, ale i kamarádky. A domácí sirup… to opravdu nemá chybu! Kdo jednou ochutná, ten už žádnou kupovanou náhražku nechce.

Kromě toho, že sklízíme a následně zpracováváme úrodu, prožíváme čas, kdy si skutečně vychutnáváme zahradu a její voňavá a barevná zákoutí. Květiny jsou již natolik rozrostlé, že jsou krásně zapojené, a my už nevěnujeme tolik času pletí.

A víte, co u nás v komunitě považujeme na červenci nejkrásnější? Že je to měsíc, kdy slavíme Mezinárodní den zahrádkářů. Že jste to nikdy neslyšeli? Mezinárodní den zahrádkářů založila vědma z tajgy Anastasia. Anastasia mu určila datum 23. července a nás tento svátek moc baví, takže nevynecháme jediný rok. Letos budeme mít v červenci zahradní slavnosti dokonce dvě. 4.července zahajujeme sezónu na naší VÍLÍ STEZCE. Tuto akci jsme nazvali SPOLUDEN a srdečně vás zveme, abyste přišli mezi nás. Společně si užijeme letní atmosféru v našich hektarových zahradách s bohatým programem pro děti i dospělé. 

FB cover photo

 

Co můžeme dělat na zahradě v červenci?

  • Sečeme trávu, ale už v delších intervalech, protože tráva má nejbujnější růst za sebou.
  • Sklízíme, zavařujeme, sušíme.
  • Nezapomínáme na sebe, a tak si dopřáváme pleťové masky vyrobené z vlastních přírodních zdrojů.
  • V případě potřeby zaléváme. Je moc dobré, když máme dostatek nádob na jímání dešťové vody, protože pak se nemusíme bát sucha. Vody ve formě deště je v celkovém úhrnu stejně jako před sto lety. Problém spočívá v tom, že období sucha střídá přívalový déšť, kdy voda rychle odteče bez užitku pryč, aniž by se stihla vsáknout. Pokud ji ale zachytíme do nádob, máme o zálivku postaráno. Měli bychom se naučit vážit si každé kapky vody.
  • Pečujeme o balkonové rostliny v nádobách. Kromě pravidelné zálivky odstraňujeme suché a odkvetlé části rostlin. Za tuto péči se nám odvděčí intenzivním kvetením až do podzimu.
  • Odstraňujeme odkvetlé části rostlin v trvalkových záhonech.
  • Vyrábíme s dětmi bylinkovou vílí limonádu.
  • Vyvazujeme vysoké trvalky: ostrožky, slézové růže, sporýše, krásenky, cínie apod.

 

NÁŠ TIP: Recept na BYLINKOVOU VÍLÍ LIMONÁDU

Tento recept a mnohem více inspirací na letní tvoření najdete v naší autorské knize Hanička a skřítek Rozmarýnek JARO

VÍLÍ BYLINKOVÁ LIMONÁDA

1 litr studené vody
1 hrst bylinek
Nejprve v zahradě natrhejte do košíčku bylinky, jako například sedmikrásky, fialky, výhonky bezu či výhonky jehličnatých stromů.
Nebo doma na zahrádce určitě máte mátu, šalvěj, listy jahod, plody drobného ovoce, plátky růží, levanduli apod. Úplně stačí malá hrstka bylinek.
Celou hrst vhoďte do džbánu, ideálně skleněného, a zalijte studenou vodou.
Nechte všechny bylinky alespoň 15 minut vylouhovat.
Pak už můžete ochutnávat.

TIP: Bylinkovou limonádu můžete dochutit trochou medu a dozdobit ovocem, třeba jahodami, malinami, melounem či plátky pomeranče.

limonada 2